Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012

Aktualności

Babę zesłał Bóg

Wielokrotnie nagradzana i nominowana do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych Renata Przemyk swoimi utworami zainaugurowała Dni

Przygotowując się do koncertu, mówiła  telewizji TVS, że „Nie jest to region kulturalnie obojętny, to są ludzie, którzy mają charakterystyczny gust, swoją energię i tu jest ważne, by był ładunek energetyczny taki naprawdę mocny" - stwierdza Renata Przemyk. Dlatego też ta artystka - związana ze Śląskiem, gdzie studiowała - oczarowała publiczność piosenkami takimi jak chociażby "Kochaj, niczego nie chcę", do której sama napisała tekst.

Renata Przemyk zadebiutowała z prawdziwym hukiem w roku 1989 roku płytą „Ya Hozna" (w zespole o tej samej nazwie), wyśpiewując emocjonalnie takie przeboje jak „Babę zesłał Bóg" czy „Protest Dance". Po zawieszeniu działalności grupy rozpoczęła karierę solową. Systematycznie ukazywały się kolejne fantastyczne płyty, m.in: „Mało zdolna szansonistka" (1992), „Andergrant" (1996), „Hormon" (1999), „Blizna" (2001), „Balladyna" (2002), „Unikat" (2006), „Panienki z temperamentem" (2010).

Przemyk, wielokrotnie nagradzana i nominowana do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych, zyskała uznanie publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego. Występowała na licznych festiwalach, zarówno alternatywnych, jak i piosenki aktorskiej. Koncertowała m.in. we Francji (Normandia, Bretania, Paryż) i w Nowym Jorku. Zrealizowała dla TVP kilka autorskich koncertów i widowisk. Była bohaterką filmów dokumentalnych i reportaży. W plebiscytach „Polityki" i „Wprost" znalazła się w setce najwybitniejszych polskich artystów minionego stulecia.

2012-05-09

 
projekt: Zofia Oślislo realizacja: www.art-4.net