Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012 Dni Województwa Śląskiego 2012

Aktualności

Europejskie zakończenie Dni

„Śląskie w sercu Europy" - że tak faktycznie jest, mogli się przekonać wszyscy, którzy 13 maja br. pojawili się w Parku Śląskim na Pikniku Funduszy Europejskich

Był to jednocześnie finał tegorocznych Dni Województwa Śląskiego.

Popołudniowe spotkanie w Parku upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze, nieco na przekór pogodzie, której bliżej było do jesiennej niż wiosennej aury. Na szczęście nie wystraszyła ona mieszkańców.

Odwiedzający w luźnej, zabawowej formie mogli się zapoznać z efektami obecności kraju i regionu w Unii Europejskiej, przede wszystkim z perspektywy funduszy europejskich. Słuchali o wielkości środków, możliwościach i efektach. Najciekawsze projekty można było zobaczyć na wystawach i filmach, ale też zobaczyć i dotknąć. Piknik Funduszy Europejskich odwiedzili:

  • Mobilny symulator jazdy, w którym można było spróbować swoich sił za kierownicą samochodu ciężarowego lub autobusu,
  • Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej - udowadniając, że wiedza o środowisku może być naprawdę wciągająca,
  • Koralium - z warsztatami robienia biżuterii: kolczyków, korali, bransoletek i pierścionków,
  • Beskidzka Inicjatywa Lokalna - z pokazami wytwarzania wyrobów rękodzielniczych z bibuły, wikliny i słomy,
  • Urząd Miasta Częstochowy - ze zbiorczą prezentacją swoich projektów unijnych.

Konferansjerzy z estrady z humorem przekazywali niełatwą wiedzę funduszową. Ci spośród publiczności, którzy słuchali najbardziej uważnie, zostali nagrodzeni w konkursach.

W Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich można było porozmawiać z konsultantami na temat programów realizowanych obecnie w regionie. Koło fortuny, gra planszowa „Ruszaj Po EurO", plener plastyczny, kino funduszowe - to wszystko czekało na odwiedzających pozostałe stoiska, udowadniając, że możliwe jest połączenie przyjemnego z pożytecznym, tzn. edukacji z rozrywką.

Najlepsi mieli szansę na zdobycie nagród, w tym cieszących się ogromnym zainteresowaniem biletów wstępu do instytucji kultury, które w dużej mierze wykorzystują środki unijne. Zaproszenia ufundowały: Opera Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Park Miniatur w Ogrodzieńcu, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Zagroda Żubrów w Pszczynie, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido" w Zabrzu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" im. S. Hadyny, Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare, Pałac w Rybnej, Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląskie ZOO, Bytomskie Centrum Kultury, Śląski Teatr Tańca, Chorzowskie Centrum Kultury, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Instytucja Filmowa "Silesia-Film", Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i Muzeum Historii Katowic.

Z myślą o najmłodszych gościach pikniku przygotowano miasteczko zabaw. Była też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z EFEŚ-em - niebieską maskotką Europejskiego Funduszu Społecznego.

Duże zainteresowanie budziły także pokazy śląskich służb, między innymi pogotowia szkolącego w zakresie udzielania pierwszej pomocy czy policji i straży prezentujących się w akcji.

Regionalni producenci przygotowali stoiska z wysokiej jakości produktami tradycyjnymi, regionalnymi i ekologicznymi. Można więc było skosztować różnorodnych wyrobów piekarniczych, w tym: chleba żytniego  na zakwasie, chleba kłobuckiego, tradycyjnego tatarczucha (chleba gryczanego). Na miejscu wypiekane były „prodziaki", serwowane z kwasem chlebowym. Smakosze tradycyjnych wyrobów wędliniarskich znaleźli również coś dla siebie. Był krupniok śląski z grilla, szynki, necówka, czyli polędwica w otrzewnej, żymlok, różnorodne kiełbasy, także z mięsa baraniego. Znalazło się miejsce także dla regionalnych serów: oscypków, bryndzy, bundza, redykołków, korbaczy - serwowanych także na ciepło z żurawiną. Na deser zaś tradycyjne słodycze: kołocze śląskie z serem i makiem, lody, obwarzanki żareckie, pierniki odpustowe, a także miody i produkty pszczele.

Całej imprezie towarzyszyły atrakcyjne koncerty na scenie. Wśród wykonawców znaleźli się przedstawiciele różnych gatunków: muzyki świata (Stonehenge), reggae (Grizzulah i Cheeba vs Dr Love), rocka (Negatyw, Lao Che), tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

O godzinie 21.00 nadszedł przez wielu najbardziej wyczekiwany punkt wieczoru - koncert Manu Chao La Ventura. Jedyna w swoim rodzaju mieszanka rytmów reggae, punk i latino porwała kilkunastotysięczny tłum do wspólnej zabawy. Hiszpański muzyk bisował dobre pół godziny, po czym nastąpił efektowny pokaz sztucznych ogni.

Piknik został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski ze środków Unii Europejskiej, dzięki czemu wszystkie atrakcje dostępne były dla zwiedzających bezpłatnie.

2012-05-13

 
projekt: Zofia Oślislo realizacja: www.art-4.net