Województwo Śląskie

Aktualności

Kolędnicy z Żytomierza

Goście z Ukrainy ponownie zawitali do Śląskiego


Województwo Śląskie od wielu lat utrzymuje kontakty z Obwodem Żytomierskim na Ukrainie. Koncentrują się one głównie na wspieraniu Polaków mieszkających na tych terenach, skupionych wokół Związku Polaków w Żytomierzu.

Związek od 9 lat jest organizatorem projektu „Kolędnicy z Żytomierza”, w ramach którego województwo śląskie odwiedzają zespoły artystyczne z Obwodu Żytomierskiego składające się z osób pochodzenia polskiego. Ważnym punktem wizyty jest zawsze udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a następnie występy w różnych miejscach regionu. Województwo Śląskie od wielu lat jest partnerem projektu, a artyści z Obwodu Żytomierskiego goszczą co roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny w Koszęcinie.

W tym roku kolędnicy z Żytomierza przebywają w województwie od niedzieli. Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych, przyjechali zwycięzcy eliminacji XII Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie. W najbliższych dniach wezmą udział w przesłuchaniach i koncercie galowym XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

W ramach trwającej do 15 stycznia wizyty goście z Ukrainy odwiedzą m.in. Klasztor Paulinów na Jasnej Górze, zwiedzą częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz Bytom, wezmą także udział w warsztatach z artystami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kolędnicy zaprezentują się podczas występów m.in:

• 10 stycznia w Bytomiu, w kościele św. Jacka w Rozbarku (wstęp wolny)
(więcej o koncercie na stronie organizatora)

• 11 stycznia w Pilicy, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej (wstęp wolny)
(więcej o koncercie na stronie organizatora)

• 12 stycznia w Chorzowie, w Miejskim Domu Kultury Chorzów Batory (bilety w cenie 2 zł do nabycia w kasie MDK)
(więcej o koncercie na stronie organizatora)

• 13 stycznia w Katowicach, w kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników (wstęp wolny)
(więcej o koncercie na stronie organizatora)

• 14 stycznia w Będzinie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
(więcej o koncercie na stronie organizatora)

W 2015 roku Województwo Śląskie sformalizowało współpracę z Obwodem Żytomierskim i podpisało Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków z Żytomierską Obwodową Administracją Państwową.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura zagranica

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie