Województwo Śląskie

Aktualności

Edukacja regionalna – start!

Ponad 50 nauczycieli z całego regionu wzięło udział w uroczystej inauguracji studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim z wiedzy o regionie


Od lat toczone są dyskusje dotyczące edukacji regionalnej i jej roli w wychowywaniu przyszłych pokoleń. Zostały podjęte również konkretne działania Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach opracował specjalny profil Platformę Edukacji Regionalnej EDUŚ. Jest to pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, którzy chcą uwzględnić edukacje regionalna w pracy dydaktycznej.

„To był dla nas fundament do dalszych ustaleń. Od początku uważaliśmy, że skuteczne zorganizowanie edukacji regionalnej będzie możliwe tylko dzięki współpracy między samymi samorządami terytorialnymi” – tłumaczy Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W 2017 roku Zarząd Województwa Śląskiego zwrócił się do gmin w regionie z propozycją współpracy. Zakłada ona przy kosztach kształcenia wynoszących 4 tys. zł dopłatę 1,3 tys. zł dla nauczyciela z budżetu Województwa, pozostałą część mają wnieść wnieść gmina i sami słuchacze. O wysokości budżetu na ten cel ma zadecydować Sejmik Województwa Śląskiego.

„W porozumieniu z UŚ powstała idea realizacji studiów podyplomowych dla nauczycieli z zakresu wiedzy o regionie. Ich atrakcyjność polega na tym, że pewna ich część odbywa się w terenie, a więc można z większą mocą dowiedzieć się, dotknąć i poznać nasze bogactwo i różnorodność, by tę wiedzę przekazać dalej”, tłumaczył Henryk Mercik. „Jestem przekonany, że bez edukacji regionalnej nie da się wychować przyszłych pokoleń aktywnych społecznie obywateli” – dodał.

Dwusemestralne Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie zawierają interdyscyplinarne elementy dziedzin: językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, socjologii, geografii i przyrody. Absolwenci nabędą kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach i instytucjach kultury.
Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie