Województwo Śląskie

Aktualności

„Perła w koronie” lśni nowym blaskiem

Repremiera zrekonstruowanego filmu Kazimierza Kutza


Po prawie 50 lat od premiery kolejny z najbardziej znanych filmów Kazimierza Kutza „Perła w koronie” ponownie zaprezentowano w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo wersji. Prace możliwe były dzięki wsparciu z budżetu Województwa Śląskiego.

Powtórna premiera filmu odbyła się w kinoteatrze Rialto w Katowicach. Wzięli w niej udział aktorzy grający w filmie – Olgierd Łukaszewicz i Bernard Krawczyk, autorka kostiumów do filmu Barbara Ptak oraz scenarzysta i reżyser Kazimierz Kutz.

W imieniu Zarządu Województwa Śląskiego podziękowania twórcom rekonstrukcji oraz życzenia z okazji przypadających dzień wcześniej 89 urodzi reżysera życzenia złożył dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Przemysław Smyczek. Obecni na uroczystość byli m.in. radni Sejmiku Województwa Śląskiego oraz znajomi i przyjaciele Kazimierza Kutza.

„Perła w koronie” to osadzona na Górnym Śląsku połowy lat trzydziestych opowieść o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, ukazana w tle zwycięskiej walki strajkowej górników. Obraz poprzez głównych bohaterów jest kontynuacją filmu „Sól ziemi czarnej”.

W ramach żmudnej pracy usunięto rysy, poprawiono dźwięk i obraz. To już drugi po „Soli ziemi czarnej” firm Kazimierza Kutza poddany cyfrowej rekonstrukcji. Oba filmy rekonstruuje cyfrowo Studio Filmowe KADR. Cały koszt prac wyniósł ok. 500 tys. zł. Samorząd województwa przeznaczył 200 tysięcy złotych na ten cel. Brakująca kwotę dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Studio Filmowe Kadr oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W sierpniu ubiegłego roku Województwo Śląskie zawarło z Instytucją Filmową „Silesia-Film” w Katowicach umowę w sprawie przyznania instytucji dotacji celowej w wysokości 200 tysięcy zł na realizację zadania: Zakup licencji filmowych do zrekonstruowanych cyfrowo filmów „Perła w koronie” oraz „Sól ziemi czarnej”. W październiku Instytucja Filmowa „Silesia-Film” zawarła umowę ze Studiem Filmowym KADR w Warszawie na pokazy filmów „Sól ziemi czarnej” oraz „Perła w koronie”. Licencja została udzielona na 25 lat i w jej ramach instytucja będzie uprawniona do pięciu pokazów rocznie w swoich kinach oraz jednego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie