Województwo Śląskie

Aktualności

Stadion Śląski pretendentem do tytułu Stadionu Roku 2017

Ostatnie dni głosowania


Tylko raz w historii polski stadion zwyciężył w plebiscycie na Stadion Roku. Teraz, przy okazji ósmej edycji, przebudowany Stadion Śląski jest jednym z dwóch polskich kandydatów obok stadionu Widzewa w Łodzi.

Odmieniony Stadion Śląski ma szansę na tytuł Stadionu Roku 2017. Jako jeden z 27 obiektów oddanych do użytku w 19 krajach znalazł się na liście kandydatów do tego zaszczytnego miana.

Rywalizacja jest zacięta, ponieważ w jednej kategorii obok siebie znalazła się arena przyszłorocznego Super Bowl w Atlancie, dwa największe stadiony Mistrzostw Świata 2018 czy najnowszy hiszpański gigant, Wanda Metropolitano w Madrycie. Do tego fascynujące przykłady architektury sportowej z Ameryki Łacińskiej czy nawet Turkmenistanu i Gabonu.

Do głosowania na Stadion Śląski zachęcani są nie tylko mieszkańcy Chorzowa i Górnego Śląska, ale wszyscy, dla których ten obiekt ma szczególne znaczenie. Jedna z nagród przyznawana jest bowiem za głosowanie publiczne, w którym udział wziąć może każdy internauta na świecie. Zliczony może być tylko jeden głos z danego urządzenia, tj. komputera lub telefonu.

By wziąć udział, należy wybrać z listy pięć najciekawszych stadionów, przyznając im noty od 5 do 1 gwiazdki. Dotąd aż 35 tysięcy osób z ponad 60 krajów oddało głos, a czas na decyzję jest do 4 marca włącznie.

Drugą, zupełnie niezależną, nagrodę przyzna Jury złożone z ekspertów w dziedzinie projektowania stadionów. Piątka architektów ma łącznie na koncie ponad 20 projektów stadionów, w tym spektakularne areny oddane w Polsce, Rosji, Turcji czy Arabii Saudyjskiej. W zespole znaleźli się: Nick Birmingham (Arup Associates, Londyn), Riccardo Cestari (Londyn), Siergiej Czoban (SPEECH, Moskwa), Bünyamin Derman (DB Architects, Stambuł) oraz dr Maria Sipińska-Małaszyńska (APA Sipińska Małaszyński, Poznań/Warszawa).

Jury w pierwszej kolejności, 26 lutego ogłosi finałową dziesiątkę najciekawszych stadionów. Następnie, po ich dalszej analizie, wybrany zostanie zwycięzca. Najlepszy stadion 2017 roku poznamy 7 marca.

Stadion Roku (Stadium of the Year) to największy w swoim rodzaju plebiscyt na świecie. Rozpoczęty osiem lat temu tylko wśród polskiej publiczności, dziś jest rozpoznawalny w ponad 80 krajach i odbywa się w dwóch językach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się w obu Amerykach oraz Europie. W minionym roku nagrodzone zostały Vodafone Park (Beşiktaş, Stambuł) oraz London Stadium (West Ham United, Londyn). Jedynym polskim zwycięzcą jest Stadion Energa Gdańsk nagrodzony w 2012 roku.
Zobacz również

więcej w kategorii: sport

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie