Województwo Śląskie

Aktualności

Zbudować odpowiedzialność za słowo

Za nami finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Hasłem tegorocznej edycji były słowa ks. Józefa Tischnera „Nieszczęsny dar wolności”?


„Witam w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, gdzie spogląda na nas dziewięćdziesiąt lat historii. To godne miejsce byście mogli wyrazić tu swoje myśli związane ze słowem wolność. To jubileuszowa edycja konkursu, dwadzieścia lat jego istnienia, więc te dzisiejsze zmagania są piękną puentą tej wyjątkowej przygody ze słowem mówionym” - powiedział podczas otwarcia finału Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Popisy retoryczne uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nawiązywały w tym roku do słów ks. Józefa Tischnera - „Nieszczęsny dar wolności”? Celem konkursu krasomówczego jest promocja języka polskiego i kształtowanie u młodych ludzi dbałości o jego piękno. Udział w konkursie to także rodzaj przygotowania uczniów do uczestnictwa w życiu publicznym. Zadaniem uczestników finału było wygłoszenie pięciominutowego przemówienia nawiązującego treścią do hasła przewodniego. W szranki stanęło dwudziestu dwóch uczestników z różnych stron kraju, wyłonionych w trakcie eliminacji.

Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Stanisław Dąbrowa. W tym roku pierwszą nagrodę przyznano Anecie Jamro (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Lanckorońskich w Zakliczynie), druga trafiła do Natalii Kupczyk (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Częstochowie), a trzecie do Jana Franka (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie ). Laureaci trzech pierwszych miejsc pojadą w nagrodę na wycieczkę studyjną do Brukseli na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Przyznano również trzy wyróżnienia, a nagroda publiczności trafiła do Rafała Mrugały (Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu).

Organizatorami Konkursu Krasomówczego są Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Województwo Śląskie. Inicjatorem i partnerem wydarzenia jest Związek Górnośląski.
Zobacz również

więcej w kategorii: edukacja kultura

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie