Województwo Śląskie

Aktualności

Śląskie. Na niebiesko

Akcja „Zapal się na niebiesko” z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzonego 2 kwietnia


Śląskie włączyło się do akcji Light It Up Blue (Zapal się na niebiesko). Charakterystycznym elementem inicjatywy jest oświetlenie na niebiesko wyróżniających się budynków. W akcję włączył się m.in. Stadion Śląski. W Katowicach została oświetlona hala Spodek.

Celem tegorocznej edycji akcji, realizowanej pod hasłem „Autyzm. Na całe życie”, jest uświadamianie odbiorców, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy.

21 stycznia 2008 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych przedstawiciele państw członkowskich ustanowili dzień 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten, który ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem, jest obchodzony co roku. Przez ONZ autyzm jest obecnie postrzegany jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Osoby autystyczne z powodu trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i problemów w funkcjonowaniu w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Ze względu na otaczające je bariery często są zdani na siebie i pozostają w społecznej izolacji.

Inicjatywa Light It Up Blue zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks stała się akcją ogólnoświatową. Jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. W 2011 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach 48 krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski jako gest solidarności z osobami z autyzmem. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.
Zobacz również

więcej w kategorii: polityka społeczna

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie