Województwo Śląskie

Aktualności

Z podwórka na stadion… Śląski

Od 4 do 6 kwietnia na Stadionie Śląskim odbędzie się finał wojewódzki turnieju piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”


Po eliminacjach gminnych i powiatowych, do których zgłosiły się drużyny z 379 powiatów w Polsce, rozgrywki turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wkraczają na wyższy szczebel. Miejscem finałów w województwie śląskim będą boiska Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Przez trzy dni o miano najlepszych ekip regionu w kategoriach U-8, U-10 i U-12 powalczy 137 drużyn. Na przełomie kwietnia i maja mistrzowie w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentować Śląsk w finale ogólnopolskim w Warszawie i staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finały wojewódzkie turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej kariery. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Letniej Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski.

Podczas finałów wojewódzkich kategorii U-8 zostaną wyłonione 32 najlepsze drużyny w Polsce, po dwie z każdego regionu – dziewczęca i chłopięca. Dla najmłodszych turniej kończy się Wielkim Finałem właśnie na poziomie wojewódzkim. Z kolei zwycięzcy wśród starszych roczników – do lat 10 i 12 – pojadą do Warszawy na finał ogólnopolski. Będą tam nie tylko reprezentować region, ale przede wszystkim powalczą o awans do Wielkiego Finału na stadionie PGE Narodowym i zwycięstwo w największym turnieju piłkarskim dla dzieci w Europie. Finał ogólnopolski zostanie rozegrany w stolicy w dniach 29 kwietnia – 2 maja.

Najważniejszym założeniem turnieju jest popularyzacja aktywności fizycznej wśród dzieci oraz wyłanianie największych talentów, które w przyszłości mogą zostać zawodowymi piłkarzami. Jak pokazuje historia uczestników poprzednich edycji, „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozgrywki, od których zaczynała się piłkarska przygoda wielu byłych i obecnych reprezentantów naszego kraju różnych kategorii wiekowych. Swoje pierwsze kroki stawiali tu przyszli reprezentanci Polski, tacy jak najdroższy obecnie piłkarz w historii polskiego futbolu i ambasador turnieju Arkadiusz Milik, a także Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior oraz Paulina Dudek, która niedawno trafiła do jednej z najlepszych żeńskich drużyn w Europie, Paris Saint-Germain.

Organizatorem turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej. Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat nad turniejem objęło również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizatorem finału wojewódzkiego XVIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach, a wydarzenie zostało wsparte ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

Szczegółowe informacje o turnieju na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl 
Zobacz również

więcej w kategorii: sport

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie